وان حمام کارگردان فیلم سینمایی فرهنگ

وان حمام: کارگردان فیلم سینمایی فرهنگ سیاسی تصویر فرهنگ و هنر سینما چهره های سینمایی

گت بلاگز اخبار بین الملل ترامپ بخشی از داستان عربستان است

“بعضی کشورها هستند که افراد در آنها اول به فساد متهم و بعدا بازداشت می‌شوند ولی بعضی کشورهای دیگر هستند که در آنها کسی تصمیم به دستگیر کردن شما می‌گیرد و بعد از

ترامپ بخشی از داستان عربستان است

ترامپ بخشی از داستان عربستان است

عبارات مهم : روسیه

“بعضی کشورها هستند که افراد در آنها اول به فساد متهم و بعدا بازداشت می شوند ولی بعضی کشورهای دیگر هستند که در آنها کسی تصمیم به دستگیر کردن شما می گیرد و بعد از آن شما را فاسد می خواند! عربستان به دسته دوم تعلق دارد.”

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، چند روز پیش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به بهانه فساد ده ها نفر از جمله اعضای نزدیک خانواده اش را دستگیر کرد و به هتل مجلل ریتزکارلتون انتقال یافته کرد. هیچکس این اتهام فساد را جدی نگرفت. در عربستان دزدی از دولت به خوبی تعریف نشده هست. جایی که در آن خاندان حاکم دولت است و به عکس. به جای آن کسانی که این کشور را می شناختند گفتند که این بازداشت ها بخشی از یک انتقال قدرت سیاسی مهم و حمله ساختار قدرت سنتی عربستان است.

ترامپ بخشی از داستان عربستان است

ولیعهد عربستان به گفته دیوید ایگناتیوس، نویسنده واشنگتن پست عمدا نظام سنتی حاکم را در عربستان برمی چیند. این بازداشت ها با تغییرات دیگری همراه بودند؛ به عنوان مثال صحبت از مدرنیزه سازی اجتماعی – یکی از زن ستیزترین جوامع دنیا خیلی سریع به زنان اجازه رانندگی می دهد – و همچنین تنوع بخشی به اقتصاد کاملا متکی به نفت. اگر اینها نشانه هستند این بازداشت ها یک شکست دیگر جهت رهبری آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و یک ضربه بزرگ به پرستیژ یک الگوی بسیار متفاوت از مدرنیزه سازی و انتقال قدرت سیاسی هستند. اکثر کشورهای اروپایی زمانی مثل عربستان سلطنتی بودند ولی قدرت را به پارلمان ها دادند. آمریکا زمانی بسیاری حقوق زنان را انکار می کرد ولی به آرامی شروع به دادن آنها کرد.

این الگوی غربی یعنی دادن حقوق و آزادی و ایجاد حاکمیت قانون و دادگاه مستقل و انتقال یافته کردن حاکمیت از اشراف به یک گروه کلی تر شهروندان مدت ها به وسیله آمریکایی ها به عنوان یک جریان مورد حمایت بود.

“بعضی کشورها هستند که افراد در آنها اول به فساد متهم و بعدا بازداشت می‌شوند ولی بعضی کشورهای دیگر هستند که در آنها کسی تصمیم به دستگیر کردن شما می‌گیرد و بعد از

در جریان موج سوم دموکراسی از دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ ده ها کشور آمریکای لاتین، آسیا و اروپای مرکزی به دنبال این نوع از اصلاحات و انجام این سنت بودند. اکنون این الگو دچار عقب نشینی شده است است.

ولیعهد عربستان به جای الگوی غربی مدرنیزیه سازی و اصلاحات، مسیر روسیه و چین را در پیش گرفته جایی که انتقال قدرت سیاسی به معنی محدود شدن قدرت در دست گروه کوچکی از نخبگان بسیار ثروتمند هست. در سال ۲۰۰۳ ولادیمیر پوتین در روسیه میخائیل خودورکفسکی، یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین مردم روسیه را به اتهام فساد دستگیر کرد. او مثل شاهزاده های عربستانی خوش شانس نبود چون سر از اردوگاه کار اضطراری سیبری درآورد نه هتل ریتزکارلتون ولی دستگیری او همان نشانه را داشت. این دستگیری دیگر مردان ثروتمند روسیه را وادار به تبعیت و مرعوب کرد و کرملین را به عنوان منبع نهایی قدرت تثبیت کرد.

در چین شی جینپینگ، مدیر جمهور، دوست تازه ترامپ، از اتهامات فساد به شکل شگفت انگیزی به شیوه مشابه استفاده کرد. مثل روسیه و عربستان تقریبا همه در طبقه حاکم بر چین که آکنده از پارتی بازی است دسترسی فوق العاده به پول، شغل و دارایی هایی دولتی دارند. تصمیم جهت آنکه هرکسی را فاسد بخوانند در پکن نیز مثل ریاض به همان اندازه سیاسی است.

ترامپ بخشی از داستان عربستان است

شی جینپینگ از وقت کسب قدرت مثل پوتین از این ابزار جهت از بین بردن رقبای سیاسی، ترساندن همکارانش و تثبیت خود به عنوان حاکم غیرقابل چالش استفاده کرده هست. او با استفاده از ادبیات مبارزه با فساد مثل پوتین به دنبال تایید عمومی در جامعه ای است که خیلی خوب می داند سیستم علیه آنها دچار انحراف است.

سخت نیست که حدس بزنیم آیا ولیعهد عربستان تصمیم به پیروی از نقشه راه چین و روسیه گرفته یا آیا به دنبال تحکیم قدرت به جای اشتراک آن هست. علت بخشی از آن شکست بهار عربی هست. یک فاجعه که باعث خدشه دار شدن الگوهای غربی در بخشی از دنیا شد که تنها زمانی صلح را می شناسد که شهروندان قومیت های متفاوت بتوانند راه هایی جهت اشتراک قدرت پیدا کنند.

“بعضی کشورها هستند که افراد در آنها اول به فساد متهم و بعدا بازداشت می‌شوند ولی بعضی کشورهای دیگر هستند که در آنها کسی تصمیم به دستگیر کردن شما می‌گیرد و بعد از

اما ترامپ نیز بخشی از این داستان هست. او با مثال خودش از طریق انزجار از دادگاه ها و رسانه ها و تنفر از هنجارهای اخلاقی الگوی غربی را زیرسوال برد. او حتی ممکن است شاهزاده عربستانی را مستقیم تر تشویق کرده باشد. جارد کوشنر، داماد ترامپ، یک تجسم زنده پارتی بازی آمریکایی، چندین روز قبل از این دستگیری ها جهت مذاکراتی طولانی به ریاض سفر کرد – رسما جهت پیشبرد صلح خاورمیانه ولی شاید تجارت و سیاست نیز مطرح شدند. تصویر این دو شاهزاده که تا پاسی از شب مذاکره کردند یک مثال مناسب جهت کتاب های درسی درمورد افول پرستیژ و ارزش های آمریکا حتی در کشوری است که هم پیمان نزدیکی جهت آمریکا است.

واژه های کلیدی: روسیه | سیاسی | انتقال | آمریکا | بازداشت | عربستان | آمریکایی | عربستانی | داماد ترامپ | دونالد ترامپ | شاهزاده عربستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz