وان حمام کارگردان فیلم سینمایی فرهنگ

وان حمام: کارگردان فیلم سینمایی فرهنگ سیاسی تصویر فرهنگ و هنر سینما چهره های سینمایی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی چوب حراج به ۴۸۵ هزار سکه

طی حدود سه ماه برگزاری حراجی سکه ۴۸۵ هزار قطعه تمام و نیم بهار آزادی فروخته شد، در حالی حراج متوقف شده است که بعید نیست در آینده‌ای نزدیک بانک مرکزی دوباره آن ر

چوب حراج به ۴۸۵ هزار سکه

چوب حراج به ۴۸۵ هزار سکه

عبارات مهم : بازار

طی حدود سه ماه برگزاری حراجی سکه ۴۸۵ هزار قطعه تمام و نیم بهار آزادی فروخته شد، در حالی حراج متوقف شده است که بعید نیست در آینده ای نزدیک بانک مرکزی دوباره آن را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش ایسنا، نیمه دوم سال گذشته دوره خاصی جهت بازار سکه بود و از حدود شهریورماه رشد قیمت این کالا شروع شد. سکه تمام بهار آزادی از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا آخر سال قبل تا یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان پیش رفت. زیاد کردن حدود ۶۰۰ هزار تومانی سکه در حدود شش ماه در شرایطی رقم خورد که در این فاصله اقداماتی همچون حراج و پیش فروش انجام شد که البته نتوانست موجب کم کردن قیمت شود، ولی مدیران بانک مرکزی اعتقاد بودند اگر حراج برگزار نشد به طور حتم قیمت سکه تا پیش از این زیاد کردن داشت.

از چهارم آذرماه حراج سکه از کانال بانک کارگشایی(زیرمجموعه بانک ملی) اجرایی شد و به غیر از تعطیلات رسمی در روزهای زوج به طور مداوم در حال برگزاری بود تا این که این روال رسما در دهه دوم فروردین ماه متوقف شد و مدیران بانک مرکزی نیز آن را تائید کردند.

چوب حراج به ۴۸۵ هزار سکه

روال حراجی سکه از این قرار بود که به طور روزانه بانک مرکزی قیمت پایه را اعلام و در نهایت با بالاترین قیمت به فروش می رفت و باید خریدار ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز جهت خرید پرداخت می کرد. نخستین قیمت پایه ای که بانک مرکزی جهت حراج سکه اعلام کرد در زمانی که سکه تمام بهار آزادی یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان در بازار فروش می رفت یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بود. همچنین جهت نیمه سکه که قیمت فروش بازار حدود ۷۰۰ هزار تومان بود قیمت پایه به ۵۹۰ هزار تومان رسید.

در چند ماه برگزاری حراجی، قیمت سکه کاهشی نبود و حتی رشد داشت. علت مهم این عنوان را مسئولان مربوطه زیاد کردن قیمت دلار اعلام کردند، آیا که به هر صورت رابطه مستقیمی بین قیمت دلار و سکه وجود دارد که با روند رو به رشد دلار در چند ماه نهایی سال گذشته و رسیدن تا مرز ۵۰۰۰ تومان، قیمت سکه نیز افزایشی شد. بر این اساس قیمت پایه اعلامی بانک مرکزی نیز در آخرین حراجی ها در امسال نسبت به قیمت های ابتدایی رشد قابل توجهی داشت به گونه ای که تمام سکه یک میلیون و ۴۱۵ هزار تومان و نیم بهار ۷۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شد .

طی حدود سه ماه برگزاری حراجی سکه ۴۸۵ هزار قطعه تمام و نیم بهار آزادی فروخته شد، در حالی حراج متوقف شده است که بعید نیست در آینده‌ای نزدیک بانک مرکزی دوباره آن ر

حراجی جهت مخاطبان جالب بود و به گونه ای پیش رفت که با استقبال نسبتا خوبی در روزهای برگزاری همراه شد، حتی در جلسات اول ازدحام زیادی در محل بانک کارگشایی شکل گرفت و در ادامه هم محل برگزاری خالی نشد. در دوران برگزاری حراج گاهی پیش می آمد که قیمت های خریداری شده است بالاتر از حتی قیمت بازار بود و در بین آنها از دلالان گرفته تا مردم عادی یا افرادی که حتی نیاز به خرید نداشتند می آمدند، در این بین حضور کسانی که جهت پرداخت سکه های مهریه به حراجی می آمدند نیز جالب توجه بود.

به هر ترتیب در شروع سال تازه با بی نظمی هایی در حراج سکه همراه بود و طولی نکشید که به طور کامل متوقف شد. گرچه علت توقف رسما اعلام نشد، ولی فروش سکه تا مرز ۵۰۰ هزار قطعه و در سویی دیگر پیش فروش که در حال انجام بود و فروش آن چند میلیونی شد موجبات توقف را فراهم آورد، آیا که در مورد پیش فروش هم در دو سررسید یک ماهه و دو ماهه اخیرا توقف صورت گرفت و علت مهم آن به آمادگی جهت تامین و ضرب سکه به منظور ارائه به خریداران اعلام شد.

با وجود توقف حراج سکه، مدیر کل بانک مرکزی در بیانات اخیر خود اعلام کرده که “بانک مرکزی با عرضه سکه، حباب را تا حدی از بین برده و ممکن است در آینده نیز جهت حراج مجددا اقدام کند”. این در حالی است که در دوران برگزاری حراج تا آخر سال گذشته حبابی که تا ۲۵۰ هزار تومان آینده نگری می شد به کمتر از ۵۰ هزار تومان رسید، ولی در ابتدای امسال مجددا قیمت سکه تا حدی حبابی شده است و تا حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پیش رفته است.

چوب حراج به ۴۸۵ هزار سکه

اما در حال حاضر با توقف حراج، بانک مرکزی پیش فروش سکه را در دستور کار دارد و متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب بانک ملی سکه های تمام بهار آزادی را در سررسیدهای شش و 9 ماهه، یکساله، 18 ماهه و دو ساله خریداری کنند. در روزهای اخیر پیش فروش در سررسید یک ماهه و سه ماهه به علت تکمیل ظرفیت متوقف شد.

طی حدود سه ماه برگزاری حراجی سکه ۴۸۵ هزار قطعه تمام و نیم بهار آزادی فروخته شد، در حالی حراج متوقف شده است که بعید نیست در آینده‌ای نزدیک بانک مرکزی دوباره آن ر

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | میلیون | برگزاری | میلیونی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz